Bartłomiej Dyrcz

Tytuł publikacji: Zapomniane rękopisy
Wydawca, miejsce i rok wydania: Bartgaleria, nakład autorski, 2016
Projekt graficzny: Bartłomiej Dyrcz
Dostępność publikacji: publikacja jest dostępna w bibliotekach, nakład wyczerpany z możliwością wznowienia, https://bartdyrcz.wixsite.com/zapomnianerekopisy, https://www.facebook.com/Zapomniane-r%C4%99kopisy-1037451176318525/

„Moja droga”/„nasza droga” do dziedzictwa zapisanego lokalnie (czyli dlaczego i jak doszło do powstania i wydania publikacji)

Książka została opracowana z niezależnej inicjatywy bez wsparcia instytucji czy też patronatu. Serdecznie dziękujemy za zamówienia od Czytelników. To dzięki Wam wydanie jej stało się możliwe!

Bartłomiej Dyrcz

Bardzo się cieszę, że w końcu Rękopisy księdza Gagatnickiego doczekały się całościowego opracowania. Jest to dla mnie osobiście wielkie wydarzenie!

Józef Wrona, rzeźbiarz ludowy

W jaki sposób publikacja wpisuje się w założenia Targów.

Wspomnienia księdza dr. Antoniego Gagatnickiego z 1943 roku oparte są na kronikach i aktach dworskich, które doszczętnie spłonęły w czasie drugiej wojny światowej. Autor miał świadomość tego, że wraz z wojną odchodzi bezpowrotnie pewna epoka. W ostatnim momencie uratował kilkaset lat historii polskich rodzin szlacheckich z terenu Tokarni, Łętowni i okolicy, rody Łodzińskiech herbu Radwan, Targowskich herbu Tarnawa czy Kempnerów. Wspomnienia księdza uzupełnione są o ocalałe dokumenty historyczne i ponad 200 fotografii. Z mroku historii wyłaniają się nazwiska, daty, niekiedy zarys twarzy lub wyblakły podpis. W wyobraźni zaczynają układać się obrazy, przeszłość ożywa.

O publikacji

Zapomniane rękopisy to książka historyczno-dokumentalna opisująca dzieje rodzin szlacheckich – Targowskich herbu TARNAWA, Łodzińskich herbu Radwan i innych.

Unikatowa pozycja, książka w której po raz pierwszy opublikowane są rękopisy wojenne ks. dr Antoniego Gagatnickiego. Opracowania rękopisów oraz biografii ich autora podjął się Bartłomiej Dyrcz na przełomie lat 2015/2016. Rękopisy uzupełnione są również o dokumenty historyczne i pamiątki, które ocalały po upadłym rodzie Targowskich herbu Tarnawa z Tokarni, a także rodów szlacheckich z Łętowni koło Jordanowa. Całość ilustrują epokowe czarno-białe fotografie oraz fotografie współczesne przedstawiające opisywane miejsca.

Ks. dr Antoni Gagatnicki 1891-1971. 

Ojciec jego Józef, pochodził z zubożałego rodu szlacheckiego herbu „Pniejnia” do którego należał niegdyś majątek Sawa koło Gilowa. Matka Bronisława Targowska wywodziła się również z rodu szlacheckiego Targowskich, pieczętującego się herbem „Tarnawa”

Ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie we Lwowie. Drugą wojnę światową spędził w rodzinnej Tokarni i Łętowni. W tym czasie napisał wspomnienia, które są żywą historią upadającego czasu polskich dworów i rodów szlacheckich.

Fragmenty publikacji (czytania)

Oficjalna strona książki

https://bartdyrcz.wixsite.com/zapomnianerekopisy

O Autorze i jego publikacjach

https://lubimyczytac.pl/autor/126663/bartlomiej-dyrcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *