Joanna Pastuszak-Cybulska (red.)

Pozostali Autorzy: zespól redakcyjny
Wydawca, miejsce i rok wydania: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, Żegocina 2020
Projekt graficzny: Studio M
Dostępność publikacji: publikacja jest dostępna poprzez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy Żegocina 316, 32-731 Żegocina (wysyłka lub odbiór osobisty), https://spzz316.wordpress.com/ https://www.facebook.com/stowarzyszenie316/

„Moja Droga”/ “nasza droga” do dziedzictwa zapisanego lokalnie (czyli dlaczego i jak doszło do powstania i wydania publikacji)

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia, którego jestem członkiem, otrzymałam szansę na stworzenie unikatowego pisma, które gromadzi wartościowe i inspirujące artykuły o tematyce historycznej i etnograficznej. Jako absolwentka studiów historycznych i religioznawczych, długo nosiłam się z zamiarem stworzenia pisma lub publikacji, w której zawarte byłyby merytoryczne treści związane z naszą lokalną przeszłością. W związku z tym, że nasza przeszłość jest niezwykle bogata, zdecydowaliśmy o utworzeniu wydawnictwa ciągłego, które w mniejszej formie, co roku będzie proponować czytelnikom nowe artykuły wzbogacające wiedzę na tematy historyczne. Pismo to od sześciu lat wpisuje się w potrzebę poznawania swojej gminy / regionu, dzięki czemu odbieramy od czytelników miłe komentarze, które stanowią dla nas potwierdzenie dobrze wykonywanej pracy.

W jaki sposób publikacja wpisuje się w założenia Targów

“Kronika Ziemi Żegocińskiej” to rocznik, którego celem jest przybliżanie naszym Rodakom, jak i osobom związanym z naszym regionem nieznanej historii lub faktów zapomnianych przez upływ czasu. W dobie cyfryzacji i dużych możliwości wydawniczych, przybliżamy naszym Czytelnikom treści, które dotychczas nie były nigdzie publikowane, a co za tym idzie, dostępne w ogólnym zakresie. Cieszy nas to, ponieważ publikowane artykuły stają się coraz częściej przyczynkiem do pisania naukowych prac na studiach przez naszych młodych Rodaków. Przybliżane biografie czy też wydarzenia nieraz stanowią fascynującą opowieść godną ekranizacji. Wśród naszych autorów znajdują się postaci profesjonalnie zajmujące się badaniem historii, etnografii, jak i pasjonaci dedykujący swój wolny czas na amatorskie zgłębianie lokalnej historii. Publikowane treści wpisują się zawsze w nurt historii powszechnej – to tutaj w czasie pierwszej wojny światowej rozgrywały się najważniejsze działania zmierzające do rozbicia armii rosyjskiej. To tutaj znajduje się pomnik pilotów poległych w akcji wsparcia powstańców warszawskich. To tutaj w czasie drugiej wojny światowej miały miejsce brutalne morderstwa Żydów – mieszkańców Żegociny. Dzięki opisowi tych zdarzeń, dalsze pokolenia mają szansę pamiętać o tym, co konstruowało ich przeszłość.

O publikacji

“Kronika Ziemi Żegocińskiej” uzupełnia lukę wydawniczą na naszym lokalnym rynku historycznym. W tej niewielkiej publikacji (zwykle 80 stron), zamieszczamy artykuły badawcze, jak i z zakresu literatury pięknej. Staramy się wzbogacać zaciekawienie młodzieży lokalną przeszłością, jak i rozpoznawaniem swojej tożsamości jako Małopolanina, mieszkańca gminy Żegocina. Publikujemy treści dotyczące nie tylko historii powszechnej, ale także przybliżamy biogramy osób zasłużonych naszej społeczności. Piszemy o kulturze, etnografii, przyrodzie o które należy dbać, aby zachować ich piękno także dla przyszłych pokoleń.

Prezentacja wydawnictwa

6 numer już czeka na odbiór przez szczęśliwych Czytelników. Serdeczne podziękowanie dla autorów artykułów. Jedynym z nich jest Pani Alicja Janiczek – 💐.

Posted by Joanna Katarzyna on Tuesday, 21 July 2020

Audycje w Radiu Kraków

Więcej o Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy

https://spzz316.wordpress.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *