Bożena Mściwujewska-Kruk (red.)

Pozostali Autorzy: Autorzy tekstów o Muszynie
Miejsce i rok wydania: Muszyna 2019
Seria wydawnicza: “Almanach Muszyny” – rocznik
Recenzenci wydawniczy: Prof. dr hab. Bolesław Faron
Projekt graficzny: Grzegorz Izydorek
Dostępność publikacji: Publikacja jest dostępna do nabycia w siedzibie redakcji: ulica J. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna, za wpłatę “co łaska” na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny (odbiór osobisty lub wysyłka), www.almanachmuszyny.pl, https://www.facebook.com/AlmanachMuszynyRedakcja/

„Moja droga”/„nasza droga” do dziedzictwa zapisanego lokalnie (czyli dlaczego i jak doszło do powstania i wydania publikacji)

Wydawnictwo stanowi ukoronowanie wydawanej od roku 1991 serii roczników “Almanach Muszyny”. Zamieszczane w poprzednich rocznikach informacje o Autorach, wspominających w swej twórczości Muszynę, skłoniły do opracowania tej swego rodzaju pierwszej antologii prozy i poezji muszyńskiej. Informacja o poprzednich rocznikach dostępna jest na www.almanachmuszyny.pl.

W jaki sposób publikacja wpisuje się w założenia Targów

Publikacja jest inicjatywą oddolną, mocno osadzoną w lokalnym dziedzictwie historycznego “państwa muszyńskiego”. Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, ktorego członkowie społecznie przez ponad ćwierć wieku zrealizowali szereg inicjatyw kulturalnych i stypendialnych. Obszerne uzasadnienie we wstępie: http://almanachmuszyny.pl/index.php?p=spisy/2019s.

O publikacji

Publikacja zawiera biogramy kilkudziesięciu autorów oraz wiersze i fragmenty prozy, dotyczące Muszyny. Wśród cytowanych osób znaleźli się cenieni literaci, a także ludzie piszący z potrzeby serca. Wydawnictwo zostało uzupełnione skanami starych pocztówek oraz rysunkami dzieci z muszyńskich szkół.

W almanachowej antologii znajdą Państwo zarówno utwory poetyckie i cytaty z prozy znanych i popularnych pisarzy, jak i teksty amatorów, tworzone z miłości, sympatii i przywiązania do miejsca i żyjących w nim ludzi. Przy wyborze kierowaliśmy się podobnymi pobudkami, stawiając wysoko walory literackie proponowanych dzieł, ale biorąc pod uwagę także emocje twórców, ukazujących piękno krajobrazu, architektury i wątki ludzkich losów. W tytule niniejszej antologii jest poezja i proza. Przyjęliśmy, że znajdą się tu również fragmenty dzieł twórców spoza grona literatów, którzy w XIX wieku i u progu wieku XX publikowali dzieła popularnonaukowe, naukowe (z zakresu kartografii, geografii, medycyny, balneologii, etnografii), a także przewodniki, często o literackim zacięciu. Uwzględniliśmy zatem Bogusza Stęczyńskiego, Szczęsnego Morawskiego, Bolesława Skórczewskiego, Józefa Łepkowskiego, Wincentego Pola, Mieczysława Orłowicza i innych, którzy w różnych dziedzinach wiedzy mieli wiele do powiedzenia. Ich sposób pisania odbiegał czasem od poziomu literackiego, niemniej to dzięki nim wzrastało zainteresowanie Muszyną, jawiącą się jako oaza spokoju pomiędzy kwitnącymi uzdrowiskami.

AM_2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *