Renata Banowska (praca zbiorowa)

Wydawca, miejsce i rok wydania: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Gościniec” w Kornatce, Kornatka
Autorzy opracowań: Janina Nosal, Maria Skiba, Maria Dudzik. Teresa Dyrcz, Małgorzata Sitarz, Renata Banowska, Jolanta Ziemba, Barbara Karcz, Joanna Murzyn, Jan Bartnik, Antoni Marek Dyrcz, Adam Piwowarczyk, Mateusz Murzyn
Projekt graficzny: Renata Banowska
Dostępność publikacji: Publikacja dostępna jest obecnie u członków Stowarzyszenia

“…Swego nie znacie”

„Moja droga”/„nasza droga” do dziedzictwa zapisanego lokalnie (czyli dlaczego i jak doszło do powstania i wydania publikacji)

Niniejsza publikacja stanowi m.in. formę promocji uroczego zakątka Polski jakim jest nasza miejscowość Kornatka. Jest próbą ocalenia od zapomnienia chociaż części naszej wspólnej historii, którą dane nam było poznać.

W jaki sposób publikacja wpisuje się w założenia Targów.

Publikacja jest zbiorem tekstów opartych na wspomnieniach mieszkańców i są to ich własne odczucia na temat rzeczywistych faktów z historii naszej miejscowości Kornatka. Publikacja została przygotowana z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w dziesiątą rocznicę działalności Stowarzyszenia, w ramach projektu „… swego nie znacie” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Gminy Dobczyce.

O publikacji

Wśród lasów cienistych, w dolinie,
Gdzie strumyk Olszanicy płynie,
Gdzie na świat wydała mnie matka,
Jest moja mała Ojczyzna, nasza Kornatka.

W. Piwowarski

Kornatka – to moja wieś, to serce moje,
tu ma rodzina, tu przyjaciele.
Kocham Kornatkę i bardzo ją cenię,
bo w niej od dziada moje korzenie.

R. Banowska

Publikacja została przygotowana z okazji Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz w dziesiątą rocznicę działalności Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Gościniec” w Kornatce, w ramach projektu „… swego nie znacie” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS w Myślenicach oraz Gminę Dobczyce.


Publikacja stanowi zbiór bezcennych wspomnień, historii, a nawet przyśpiewek. Przez 3 miesiące grupa mieszkańców Kornatki poprzez cykliczne spotkania i zajęcia starała się gromadzić materiały i zdjęcia do wydania niniejszej publikacji. W książce znalazły się ponadto również najlepsze teksty mieszkańców – nagrodzone prace w konkursie o tym samym tytule “Swego nie znacie” mającym na celu propagowanie twórczości literackiej mieszkańców Kornatki oraz promocję naszej miejscowości. W konkursie wzięli udział zarówno dorośli, jak i dzieci, a prace oceniane były w dwóch kategoriach literackich (proza i wiersz).

Stowarzyszenie „Gościniec” swoją działalnością integruje mieszkańców, kultywuje tradycję ludową i lokalne zwyczaje chroniąc je od zapomnienia.

Fragmenty publikacji (czytania)

Publikacja

Swego-nie-znacie-sklad-z-drukarni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *