Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska

Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oryginały, Warszawa 2016
Redakcja: Agnieszka Kurpisz
Korekta gwarowa: Stanisława Trebunia-Staszel
Projekt graficzny: Katarzyna Brzostowska, Barbara Caillot, Aleksandra Karkowska
Opieka produkcyjna: Multiprint Joanna Danieluk
Dostępność publikacji: publikacja jest w sprzedaży w księgarniach oraz w sklepach internetowych m.in w sklep.tpn.plbonito.plmotyleksiazkowe.pl a także poprzez stronę Oficyny Wydawniczej Oryginały: https://oficynawydawniczaoryginaly.wordpress.com/

„Moja droga” / “nasza droga” do dziedzictwa zapisanego lokalnie (czyli dlaczego i jak doszło do powstania i wydania tej publikacji)

Autorki zbierają historie zachowane w pamięci, świadectwa minionej epoki. Rozmawiają z najstarszymi, uzupełniają opowieści zdjęciami z szuad ich rozmówców. Przekazują je kolejnym pokoleniom. Po napisaniu książki “Banany z cukru pudru” na Warszawskiej Sadybie i wydania zeszytu “Babciu, dziadku, proszę opowiedz mi, autorki spędziły długie miesiące na Podhalu, rozmawiając z najstarszymi, tak powstała książka “Na Giewont się patrzy”.

W jaki sposób publikacja wpisuje się w założenia Targów.

Autorki rozmawiały z ponad 30 mieszkańcami Skalnego Podhala pamiętającymi czasy przedwojenne i okupacji, mieszkającymi do dziś na tej samej ziemi gdzie się urodzili, gdzie tradycje są bardzo silne i przekazywane z dziada pradziada. Najstarsi górale podzielili się z Autorkami wspomnieniami z ich dzieciństwa, tradycjami, dziedzictwem niematerialnym Skalnego Podhala, otworzyli przed nimi swoje domy i serca. Wspominali, jak wyglądał tamten, jakże inny świat.

O publikacji

Przy piecu się siedziało, światła nie było, ino świeca czy lampa naftowa. Trzeba było przykręcać knot, żeby naftę oszczędzać. Jak zimą była pełnia, to przy księżycu my czytali.

Było biednie, surowo i prosto. Nikt nie miał pretensji do nikogo bo i o co.

Ojciec stolarz zrobił nam narcięta, takie kombinowane. Zagiął deski, przybił rzemień i narty były. Buty do nich mielimy gumiane albo kierpcośki. Na nartach my jeździli wkoło chałupy.

Specjalnie my się nie bili. Jakbyśmy się pobili, to by nas ojcowie pogodzili.

Wydawnictwo Oryginały https://oficynawydawniczaoryginaly.wordpress.com/

Filmy o książce

autor filmu Bartek Solik
autor filmu Bartek Solik

Fragment książki (czytanie)

Na Giewont się patrzy

Krzysztof czyta pod Giewontem 🙂A Wy gdzie czytacie nasze książki?Dziękujemy Krzysztof Trebunia-TutkaTatrzański Park Narodowy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem Związek Podhalan w Polsce GMINA Kościelisko Zakopane Pokochaj Kościelisko

Geplaatst door Oficyna Wydawnicza Oryginały op Zaterdag 20 juni 2020
czyta Krzysztof Trebunia-Tutka

Rozmowy o książce

http://www.national-geographic.pl/tags/na-giewont-sie-patrzy/

http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/303742,Album-Na-Giewont-sie-patrzy-zachwycil-Polonie-w-USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *