Szymon Bafia

Wydawca, miejsce i rok wydania: Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich, Zakopane 2016
Projekt graficzny: Dariusz Grochal
Dostępność publikacji: publikacja jest dostępna w sprzedaży internetowej w sklepie Tatrzańskiego Parku Narodowego, https://sklep.tpn.pl/ a także poprzez Fundację im. Zofii i Witolda Paryskich, http://www.fundacjaparyskich.pl, https://www.facebook.com/fundacjaparyskich/

„Moja droga”/„nasza droga” do dziedzictwa zapisanego lokalnie (czyli dlaczego i jak doszło do powstania i wydania publikacji)

Po wpisie umiejętności wytwarzania instrumentu i praktyki gry na kozie (dudach podhalańskich) na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego na nowo ożyło zainteresowanie instrumentem. Pojawiła się wyraźna potrzeba uszeregowania pewnych informacji i sięgnięcia do
źródeł historycznych. Ówczesny szef Fundacji imienia Witolda i Zofii Paryskich działającej przy Tatrzańskim Parku Narodowym Marcin Guzik zaproponował mi stworzenie takiej publikacji i napisanie wniosku o dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach szerszego projektu.

W jaki sposób publikacja wpisuje się w założenia Targów

W 2014 roku umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich) została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Autor książki jest zarazem jednym z depozytariuszy tego dziedzictwa. Od momentu wpisu dudy podhalańskie przeżywają prawdziwy renesans. Wzrosło znacząco zainteresowanie tym archaicznym instrumentem zarówno w praktyce gry oraz jego budowy. Choć historia dud podhalańskich jest bardzo długa, pokrętna i zagadkowa do tej pory instrument ten nie doczekał się szerszego opisu w postaci książki czy publikacji.

O publikacji

Publikacja to kompendium wiedzy o dudach podhalańskich. Zawiera dokładny opis instrumentu, jego rodowód oraz informację w jakich okolicznościach grano na dudach podhalańskich a także dlaczego w końcu XIX wieku dudy zaczęły wychodzić z użycia pod Tatrami. Publikacja zawiera także informacje o dawnych dudziarzach. Opatrzona jest ciekawymi archiwalnymi ilustracjami. Jednym z wątków są także dudy podhalańskie w sztuce. Ponadto publikacja traktuje również o współczesnych losach dud podhalańskich. Dopełnieniem książki jest płyta CD z nagraniami przykładowych utworów wykonywanych na dudach podhalańskich.

Nagrania

Wierchowo – Zadudoj dudosku
Madziar – Marsz Chałubińskiego, przygrywka, marsz Jaworzyński
Pytacko

Prezentacja publikacji

Prezentacja-DUDY-1

Kliknij tutaj, aby zobaczyć

O publikacji w mediach

https://www.polskieradio.pl/8/478/Artykul/2471390,Dudy-podhalanskie-Tajemniczy-instrument-przeszlosci

https://www.watra.pl/zakopane/kultura/2016/11/17/dudy-podhalanskie-tajemniczy-instrument-przeszlosci

http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/47697/Powstala_ksiazka_o_dudach_podhalanskich.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *