Bartłomiej Dyrcz, Marian Cieślik

Pozostali Autorzy: Marian Cieślik
Wydawca, miejsce i rok wydania: Grupa Przyjaciół Historii Ziemi Tokarskiej, Tokarnia 2019
Projekt graficzny: Bartłomiej Dyrcz, Wojciech Pęcek
Dostępność publikacji: publikacja dostępna na zamówienie w Grupie Przyjaciół Historii Ziemi Tokarskiej, https://www.facebook.com/GPHZT/

“Moja Droga”/ “nasza droga” do dziedzictwa zapisanego lokalnie (czyli dlaczego i jak doszło do powstania i wydania tej publikacji)

Drzym sobie duszo, cóż ci tego, że tam myśl czyja po głowie lata, że ktoś ciekawy początku swego po starych grobach kurze obmiata

– pisał dawny sekretarz gminy Łętownia Stanisław Hanusiak. Ludzie przemijają, budynki popadają w ruinę, myśli zapisane na papierze są najtrwalsze i pozostają w sercach. Józef Wrona zaprasza nas do swojej magicznej krainy na pograniczu Beskidu Wyspowego i Beskidu Makowskiego, gdzie u podnóża Urbaniej Góry wolno płynie rzeka Krzczonówka i znajduje się matecznik artysty. Miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. Jego cały świat, który zna i rozumie, a któremu się poświecił. Nie tęskni do innego. Ma świadomość swojego miejsca i czasu, którym jest bezgranicznie wierny. Na jego zdjęciach drzemią jeszcze stare przesądy i legendy, podania i obyczaje, których nie dostrzegamy już na współczesnych kolorowych zdjęciach. Józef Wrona opowiada o swoim życiu pokazując kartonowe pudła, gdzie znajdują się dziesiątki negatywów i czarno-białe zdjęcia ilustrujące życie lokalnej społeczności. Dajemy się uwieść bezkrytycznie jego narracji, która przenosi nas niepostrzeżenie w czasie.

W jaki sposób publikacja wpisuje się w założenia Targów.

Album fotograficzny jest dorobkiem życia znanego i szanowanego artysty ludowego Józefa Wrony. Swoją przygodę z fotografią zaczął już pod koniec lat 60-tych XX w. Jego dorobek jest imponujący i liczy ok. 4 tys. zdjęć przedstawiających codzienne życie, pracę oraz obrzędy religijne małopolskiej wsi. Fascynujący świat minionej przeszłości dokumentowanej przez Józefa Wronę od 1968 roku nie pozwala pominąć jego dorobku na tle lokalnego dziedzictwa kulturowego.

O publikacji

“Strażnik czasu. Józef Wrona fotograf”. Niniejszy album fotograficzny jest dorobkiem życia znanego i szanowanego artysty ludowego Józefa Wrony. Swoją przygodę z fotografią zaczął już pod koniec lat 60-tych XX w. Jego dorobek jest imponujący i liczy ok. 4 tys. zdjęć przedstawiających codzienne życie, pracę oraz obrzędy religijne małopolskiej wsi.
Album składa się z wyboru ok. 300 zdjęć z tekstami i opisami w języku polskim i angielskim. Album w twardej oprawie str. 258.

Fragmenty publikacji (czytania)

czyta Autor Bartłomiej Dyrcz

Relacje o publikacji w mediach

Prasa

https://dziennikpolski24.pl/dzieki-jozefowi-wronie-dawna-wies-przetrwala-na-kliszy/ar/c1-14568473

O Autorze oraz jego publikacjach

https://lubimyczytac.pl/autor/126663/bartlomiej-dyrcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *